Wapń wchodzi w skład kości oraz niektórych rodzajów ścian komórkowych. Jest podstawowym składnikiem kości i zębów, które w sumie zawierają 99% ogółu tego pierwiastka w organizmie. Pozostały procent ustrojowego wapnia odgrywa ważną rolę w licznych procesach fizjologicznych. Niedobór tego pierwiastka u dzieci może spowodować krzywicę (głównie w przypadku równoczesnych niedoborów witaminy D), a u nastolatków bóle wzrostowe kości. U dorosłych, niedostateczna podaż wapnia w diecie związana jest z osteomalacją (rozmiękczanie kości) i osteoporozą. Na brak tego składnika w organizmie może wskazywać duża podatność na stres, alergia, zwiększona skłonność do stanów zapalnych, bolesne skurcze mięśni oraz nasilone problemy z próchnicą zębów.
W przewodzie pokarmowym wapń jest narażony na kontakt z substancjami, które go wiążą i czynią bezużytecznym. "Wrogami" wapnia są tłuszcze, kwas szczawiowy (obecny np. w czekoladzie) oraz kwas fitynowy (zawarty w produktach zbożowych). Ponadto diety wysokobiałkowe, z wysoką zawartością fosforu (spożywanie nadmiernych ilości produktów zwierzęcych, wysoko przetworzonych, napojów gazowanych) oraz alkohol mogą nasilać wydalanie wapnia z moczem.
Całkowita zawartość wapnia w organizmie człowieka wynosi 1,4 - 1,66% masy ciała, z czego 99% występuje w postaci związanej w kościach (hydroksyapatyty), natomiast pozostała część występuje w postaci zjonizowanej w płynie śródkomórkowym oraz pozakomórkowym i pełni szereg ważnych funkcji:
-
uaktywnia wiele enzymów (aktywator enzymatyczny)
-
second messenger - kinazy białkowe
-
przewodzenie impulsów bioelektrycznych
-
ma udział w procesie krzepnięcia krwi
-
wspomaga wchłanianie żelaza
-
udział w skurczu mięśni szkieletowych, gładkich i mięśnia sercowego
-
udział w reakcjach zapalenia, regeneracji i proliferacji
-
udział w wydzielaniu hormonów i neurotransmiterów oraz gruczołów zewnątrzwydzielniczych
-
obniża stopień uwodnienia koloidów komórkowych
-
łagodzi bezsenność
-
poprawia sprawność układu nerwowego i krwionośnego
-
zwiększa odporność
Poziom wapnia w surowicy krwi zależy od:
-
ilości wapnia w pożywieniu
-
stopnia wchłaniania wapnia w przewodzie pokarmowym
-
stopnia wydalania wapnia z moczem
Główne hormony wpływające na homeostazę wapnia to: parathormon, kalcytonina i 1α,25(OH)2-witamina D.
Zalecane dzienne spożycie wapnia wynosi:
-
dla dzieci i młodzieży – 1200 mg
-
dla dorosłych – 800 mg
-
dla osób starszych – 600 mg
-
dla kobiet ciężarnych – 1400 mg
-
dla kobiet karmiących – 2000 mg
Zmniejszenie stężenia wapnia w surowicy krwi nazywa się hipokalcemią. Skutkiem hipokalcemii jest nadmierna pobudliwość mięśni do skurczu (tężyczka - jawna lub utajona), zaburzenia krzepnięcia krwi, zaburzenia rytmu serca oraz niedociśnienie tętnicze.
Mechanizmy homeostatyczne starają się przywrócić prawidłowy poziom wapnia w surowicy krwi przesuwając go z puli rezerwowej, a jeśli to nie wystarcza lub magazyny ulegają wyczerpaniu - z kośćca.
Jedną z przyczyn osteoporozy może być niedobór wapnia.
Wapń jest także niezbędnym składnikiem komórek roślin. Jego niedobór powodować może suchą wierzchołkową zgniliznę owoców pomidora. Inne objawy niedoboru u roślin:
c.d.n.
|
Strong Bones Plus
OSTEOPOROZA, BÓLE KRĘGOSŁUPA, BÓLE KRZYŻA, ŁAMLIWOŚĆ KOŚCI, KAMIENIE NERKOWE, ALERGIE, KRZYWICE.
Chelated Zinc
CHRONI PRZED PŁYWEM WOLNYCH RODNIKÓW, WSPIERA PRAWIDŁOWY PODZIAŁ KOMÓREK, WSPOMAGA SYSTEM IMMUNOLOGICZNY, ORAZ NARZĄDY ROZRODCZE, SPRZYJA ZACHOWANIU ZDROWEJ SKÓRY.
Senior Formula
CUKRZYCA, OCZY, MIAŻDŻYCA, SERCE, NADCIŚNIENIE, ŻYLAKI, WĄTROBA, UKŁAD TRAWIENNY, WRZODY ŻOŁĄDKA I DWUNASTNICY, PASOŻYTY.
MenopausalFormula
MENOPAUZA, NADCIŚNIENIE TĘTNICZE, UDERZENIA GORĄCA, NADMIERNE POCENIE SIĘ, CUKRZYCA.
|